Tekst PR-owy dla TK Lighting

Tekst PR-owy dla TK Lighiting

Wbrew pozorom nie jest łatwo napisać dobry tekst PR-owy. Poza informacjami i danymi trzeba starannie dobierać słowa. Chodzi o to, żeby pokazać markę w odpowiednim świetle i wywołać u odbiorców jedynie pozytywne skojarzenia na jej temat.

Na co dzień jako dziennikarz, copywriter i content writer tworzę przede wszystkim dwa rodzaje treści: marketingowe i informacyjne (w tym analizy). Do pierwszego zbioru można zaliczyć także teksty PR-owe.

Sztuka tworzenia dobrego tekstu PR-owego

Tekst PR-owy to takie połączenie marketingu z informacjami. Służy przedstawieniu jakiejś firmy, instytucji, osoby, ale w odpowiednim – korzystnym dla tego podmiotu – świetle.

Od twórcy artykułu wymaga to starannego doboru słów, co wbrew pozorom nie jest takie proste. W zależności od kontekstu nawet zwrot typu „mała firma z dużymi ambicjami” może być źle odbierany.

doświadczenie w pisaniu tekstów blogowych
fot. Gerd Altmann || Pixabay

Chodzi o to, żeby komunikat budził u odbiorcy jedynie pozytywne konotacje na temat bohatera tekstu czy opisywanego zjawiska. Jest to szczególnie istotne, gdy dana marka wchodzi na nowy dla niej rynek. Im zrobi lepsze pierwsze wrażenie, tym lepiej dla niej.

Tekst PR-owy może przybierać różne formy, np. wywiadu czy informacji prasowej. W drugim przypadku przypomina klasyczny tekst spotykany w gazecie, ale nie jest do końca obiektywny. Zamieszcza się w nim jedynie przychylne informacje o opisywanej firmie. Zawiera też więcej wartościujących określeń, które narzucają postrzeganie marki czy opisywanego podmiotu.

Tekst PR-owy dla polskiego producenta lamp

Ostatnio na zlecenie agencji One Media Group przygotowałem tekst PR-owy o firmie TK Lighting. To polski producent oświetlenia domowego, który dostarcza lampy do odbiorców w 42 krajach na całym świecie. Jego wyroby można kupić m.in. w OBI, Black Red White, Leroy Merlin i Agacie.

Przedsiębiorstwo z Częstochowy zamierza mocniej zaznaczyć swoją obecność na rynku niemieckim. Artykuł [kliknij, by się z nim zapoznać] stanowi element kampanii realizowanej w tamtejszych mediach.

Wcześniej, w ramach innego projektu, zredagowałem wywiad z założycielem firmy – Tomaszem Krywultem.